Çöpe attığınız verilerinizin çöp olduğunu mu sanıyorsunuz? Genellikle alt düzey bilgisayar kullanıcılarında sorun olmaya devam eder çöpe atılan teknolojik cihazların yeniden çalışmayacağı… Oysa bu yaygın olarak doğru bilinen yanlışlardan sadece bir tanesinden başka bir şey değildir.

Öyle ki bir şeyi çöpe atmakla o şeyi tümüyle ortadan kaldırmak anlaşılmamalı, içindeki bilgilerin fonksiyonunu artık icra edemeyeceği yanılgısına düşülmemelidir. Aksine bir cihaz çöpe atıldığı zaman dahi çalışmaktadır, sadece fonksiyonunu icra etmeye engel teşkil eden yüksek şiddetli darbelere ve müdahalelere kalmasın. Bu cümleden olarak bir cihazın çöpe atılmasıyla çöp olduğunu düşünmek kısa süreliğine baygınlık geçiren bir hastanın yine birkaç dakikalık olarak gerçekleşen beyin ölümüyle yaşamını kaybettiği yanılgısına da benzetilebilir.

Bu örnekten de rahatlıkla anlaşılacağı gibi çöpe atılan veriler geri gelir mi? denilirken aslında çöpe atılan veriler çöpe atıldığı için yeniden kullanılabilir mi sorusu sorulmaktadır. Yapılan bilimsel araştırmalara göre insanlar birçok bilgisayar parçalarını zamanla işlevlerini yitirdiklerine inandıkları için çöpe atmaktalar ve bunları bulan yedek parça üreticileri ve toplayıcıları ile bölgesel hurdacılar incelemeye aldıklarında çalıştıklarını ortaya çıkarmıştırlar. Öyle ki veriler içinde kesinlikle veri kaybına uğramaksızın yeniden işlevsel olarak kullanıcısına geri dönebilir. Fakat makalemizin giriş bölümünde de üzerinde tekrarladığımız gibi kesinlikle aşırı darbelere, nem ve sıvı temasına temas etmiş bulunmasın.

Bu nedenle de çöpe atılan veriler geri gelir mi? Sorusunu sormadan önce attıklarınızı bir kez daha gözden geçirmeniz yararınıza olacaktır.