Harddisk sabit disk olarak da geçer. Bilgisayarlar da veri depolama ve saklama işini yapan donanımlara harddisk denir. Bilgisayardaki tüm sistemleri hafızasına alır ve saklar. Pc kapalıysa bile bilgileri saklamaya devam eder. Hard disk tasarımlarında pek çok materyaller kullanılır. Aslında bu donanımlar çok sessiz bir şekilde çalışan donanımlar olarak bilinir. Harddiskten eğer şiddetli bir şekilde ses geliyor ise bir problem var demektir.

 Harddiskten ses gelip donuyor

            Aynı zamanda gelen bu şiddetli sesler esnasında bilgisayarda donmalar meydana geliyor ise alet arızalanıyor demektir. Tüm araçların olduğu gibi hard disklerinde bir çalışma ömürleri vardır. Bu mekanizmalar, sarsıntı ve elektrik kesintileri gibi olumsuz durumlardan da çok çabuk etkilenmektedirler. En ufak sarsıntılar da bile elektronik aletler bozulabilir. Eğer başımıza böyle bir durum gelir ise bilgisayarda önemli gördüğümüz verileri yedekleme işlemi yapmalıyız. Bu bir önlemdir. Çünkü bu seslerin ortaya çıkmasından sonra bilgisayar her an çökebilir. Garantici olmalıyız.

             Öte yandan bazen arızalı olmayan hard disklerden de bazen sesler gelebilir. Bunun sebeplerinin başında sistemde olan ram miktarlarının azalması görülür. Ram derecesinin düşüklüğünden ses çıkabilir. Ama bunun çözümü harddisk çökmesine göre daha kolaydır. Artık teknoloji çağında olduğumuz için bilgisayarlar bizim için çok ama çok önemlidir. Günlük hayatımızda bile birçok işimizi bu aletler ile görmekteyiz. İşte bu yüzden ara ara bilgisayarlarımızın bakımlarını yaptırmalıyız ki olmadık zamanlarda arıza göstermesinler. Böylece uzun seneler bilgisayarlarımızı kullanabiliriz.